Problem wypadania włosów dotyczy coraz większej liczby kobiet. Przyczyny tego zjawiska są złożone, jednak na pewno niebagatelną rolę odgrywa w nim żywienie.

włosy

 

W pewnym uproszczeniu, kobieta, która żyje w ciągłym stresie ma podwyższony poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu). Z kolei wysoki poziom tego związku powoduje uciekanie substancji odżywczych z organizmu. Stad powstają niedobory, które mogą prowadzić do wielu różnych chorób i dają różne objawy m.in. polegające na wypadaniu włosów.

 

Oczywiście najprostszą radą, jaką można dać dziewczynie z wypadającymi włosami jest „nie stresuj się”. Łatwo powiedzieć, dużo trudniej wykonać. To na co na pewno mamy wpływ, to nasz sposób żywienia. Możemy zwiększyć w naszym codziennym menu te składniki pokarmowe, które maja szczególne znaczenie dla dobrej kondycji włosów. O jakich składnikach mowa?

 

Magnez

Magnez to składnik chlorofilu, jest więc obecny w zielonych częściach roślin. Zatem jego dobrym źródłem są warzywa liściaste. Znajdziecie go również w kakao (w tym również w gorzkiej czekoladzie – im ma więcej kakao tym lepiej), kaszy gryczanej, ziarnach słonecznika, pestkach dyni, fasoli, orzechach wszelakich, płatkach owsianych.

Uwaga: do zmniejszania wchłaniania magnezu przyczynia się żywność bogata w błonnik i wapń. Dobrze więc zjeść czasami osobną garstkę orzechów, czy pestek bez łączenia jej z sałatkami bogatymi w błonnik.

 

Kwas pantotenowy (witamina B5)

Dobrymi źródłami kwasu pantotenowego są: gruboziarniste produkty zbożowe, otręby pszenne, mięso drobiowe, drożdże, suche nasiona roślin strączkowych.

 

Żelazo

W żywności są obecne dwa rodzaje żelaza: hemowe – łatwiej przyswajalne oraz niehemowe – trudniejsze do wykorzystania przez organizm.

Źródła żelaza hemowego (generalnie to produkty pochodzenia zwierzęcego): wołowina, indyk, wątróbka, ryby, przetwory mięsne z krwią.

Źródła żelaza niehemowego (czyli obecnego w roślinach): pełne ziarna zbóż, natka pietruszki, buraki, pestki dyni, amarantus, quinoa, melasa buraczana, ciecierzyca.

Uwaga: żeby żelazo jak najlepiej się wchłaniało niezbędna jest obecność witaminy C (obecnej na przykład w natce pietruszki, czy papryce).

Żelazo słabiej się wchłania w obecności kwasu fitynowego, białek obecnych w mleku i jego przetworach oraz wapnia.

 

Białko

Pełnowartościowe białko jest niezbędne do naprawy i wzrostu włosów. Oczywiście najprościej jest sięgnąć po produkty pochodzenia zwierzęcego. Bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka jest mięso drobiowe, zwłaszcza indyk.

Wśród roślin jako dobre źródła białka wymienić należy suche nasiona roślin strączkowych (fasolę, soję, ciecierzycę, groch), amarantus, komosę ryżową, wodorosty, spirulinę.